۸ نکته برای بهبود عمر باتری مک بوک

به لطف بخش عمده ای از پردازنده های کارآمد، عمر باتری مک بوک های اپل هر سال در مدل های جدید بهبود می یابد. از آنجا که هیچ چیز برای همیشه جاودان باقی نمی ماند، عمر باتری مک بوک جدید هم با گذشت زمان به آرامی شروع به کم شدن می کند. و شما باید زود به زود دستگاه را به پریز برق متصل کنید. در بخش تنظیمات سیستم، چندین تنظیم برای کم کردن نور و تیره کردن صفحه نمایش دستگاه پیدا می کنید که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود اما موارد دیگری هم وجود دارند که می توانند به افزایش عمر باتری در مک بوک، مک بوک پرو و مک بوک ایر کمک کنند.


نمایش درصد باتری

دیدن درصد باقی مانده از شارژ باتری کمکی به طولانی شدن عمر باتری نمی کند، اما می تواند کمک کند تا بدانبد قبل از اتمام شارژ باتری چقدر زمان برای انجام کارهایتان دارید. اگر مک بوک شما فقط نماد باتری را در نوار منو نشان می دهد پیشنهاد میی کنم که درصد را هم به آن اضافه کنید. این کار را با کلیک کردن روی آیکون باتری در نوار منو و کلیک روی گزینه Show Percentage انجام دهید.


وضعیت باتری را بررسی کنید

کار بعدی که باید انجام دهید چک کردن وضعیت و شرایط باتری است. برای انجام این کار دکمه Option در صفحه کلید را نگه دارید و روی نماد باتری در بالای نوار منو کلیک کنید، یکی از چهار وضعیت زیر را خواهید دید:

Normal: عملرکرد باتری نرمال است

Replace Soon: باتری عملکرد طبیعی دارد اما نسبت به قبل شارژ را زمان کمتری نگه می دارد

Replace Now: باتری عملکرد طبیعی دارد اما نسبت به زمانی که باتری نو بوده خیلی سریع تر شارژ خالی می کند. می توانید تا زمانی که باتری را تعویض کنید از سیستم استفاده کنید هیچ آسیبی به دستگاه شما وارد نمی شود.

Service Battery: باتری عملکرد طبیعی ندارد، ممکن است در میزان نگهداری شارژ و وضعیت آن تغییر مشاهده کنید. کامپیوتر خود را به یک نمایندگی مجاز برای سرویس ببرید. البته می توانید بدون آسیب رساندن به کامپیوترتان از همین باتری تا قبل از بررسی آن استفاده کنید.

باتری های مک بوک اپل طوری طراحی شده اند که باتری انها با ۸۰ درصد ظرفیت تا ۱۰۰۰ بار شارژ نگه دارد. برای بررسی تعداد دفعات شارژ کامل باتری مک بوک خود کلید Option را نگه دارید و روی آیکن اپل در گوشه بالا سمت چپ کلید کنید و سپس System Report را انتخاب کنید. سپس از پنل سمت چپ روی Power کلیک کنید و تعداد دفعات شارز کامل باتری را در زیر Health Information ببینید.

8 نکته برای بهبود عمر باتری مک بوک


صفحه نمایش را تیره کنید

نور بیش از حد صفحه نمایش یکی از بزرگترین دلایل تخلیه شارژ باتری است، بنابر این اولین کار این است که روشنایی صفحه نمایش را به سطحی که برای چشمانتان مناسب است، کاهش دهید. صفحه نمایش روشن تر، عمر باتری را بیشتر کاهش می دهد. شما همچنین می توان صفحه نمایش تیره را با توجه به میزان شارژ باتری برای یک دوره فعال کنید و برای غیر فعال کردن دوباره آن از طریق System Preferences» Energy Saver اقدام کنید. اگر از سیستم در یک محیط روشن استفاده می کنید ممکن است بخواهید ویژگی  روشنایی خودکار را غیرفعال کنید. برای این کار به System Preferences» Display بروید و کادر Automatically را برای روشنایی خودکار غیر فعال کنید.

این مطلب هم بخوانید :   MacBook Air جدید اپل با نمایشگر رتینا معرفی شد

بروزرسانی نرم افزاری

بروزرسانی سیستم عامل مک، به شما کمک خولهد کرد تا باتری دستگاهتان بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد. برای بررسی اینکه آیا بروزرسانی برای مک بوک شما در دسترس است به System Preferences» Software Update بروید. در همین قسمت هم می توانید تنمظیمات بروزرسانی خودکار را چک کنید و با کلیک روی دکمه Advanced به شما اجازه می دهد بروزرسانی خودکار را فعال کنید، همینطور دانلود و نصب خودکار بروزرسانی را هم می توانید فعال کنید.


خاموش کردن نور پس زمینه صفحه کلید، زمانی که به آن نیاز ندارید

نور پس زمینه صفحه کلید برای تایپ کردن در محیط های تاریک عالی است، اما باتری دستگاه را هم خالی می کند. شما می توانید نور پس زمینه صفحه کلید را طوری تنظیم کنید که پس از یک دوره استفاده نشدن خاموش شود طوری که زمانی که به آن احتیاج دارید روشن شود و طمانی که از آن استفاده نمی کنید خاموش شود. به System Preferences» Keyboard بروید. در تب Keyboard، در باکس Turn keyboard backlight off after ____ of inactivity می توانید زمان مورد نظر خود را از ۵ ثانیه تا ۵ دقیقه انتخاب کنید.

8 نکته برای بهبود عمر باتری مک بوک


بلوتوث را خاموش کنید

اگر هیچ دستگاهی برای اتصال از طریق بلوتوث به مک بوک شما وجود ندارد، توصیه می کنم برای صرفه جویی در مصرف شارژ باتری آن را غیر فعال کنید. فقط روی آیکون بلوتوث در نوار منو کلیک کنید و گزینه Bluetooth Off را انتخاب کنید. یا اینکه می توانید به System Preferences» Bluetooth بروید و روی دکمه Bluetooth Off کلیک کنید.


برنامه هایی را که دیگر استفاده نمی کنید متوقف کنید

بهتر است برنامه ها را زمانی که استفاده نمی کنیم ببندیم. این کار را می توان با کلیک همزمان روی کلیدهای Command و Q انجام داد. و یا با کلیک روی نوار منوی بالا برنامه و انتخاب گزینه Quit از برنامه خارج شد. برای اینکه ببینید هر یک از برنامه های باز چقدر انرژی مصرف می کنند Activity Monitor را باز کنید و روی Energytab کلیک کنید.

8 نکته برای بهبود عمر باتری مک بوک


دانگل های بلا استفاده را قطع کنید

علاوه بر بلوتوث، اگر یک دستگاه ( مانند فلش درایو) از طریق USB به مک بوک شما وصل است و از آن استفاده نمی کنید، برای جلوگیری از تخلیه شدن باتری باید آن را جدا کنید. اگر دستگاهتان به برق وصل نباشد، شارژ کردن گوشی یا تبلت از از طریق پورت USB مک بوک نیز منجر به تخلیه باتری دستگاه می شود.

0/5 (0 Reviews)
لطفا به این مطلب امتیاز دهید !
منبع cnet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.