ویژگی های عجیبی درباره هواپیمای شخصی رییس جمهور ایالات متحده

همه ما باید هر چند وقت یکبار به خود یادآور شویم که در صورت وقوع شرایط اضطراری بین المللی باید برای روبرو شدن با جنگ هسته ای، بیماری های همه گیر آخرالزمانی و یا حتی حمله موجودات فضایی آماده باشیم؛ چیزی شبیه آن چه که در سریال های آخرالزمانی مانند «مردگان متحرک» می بینیم. در چنین شرایطی اما رهبران جهان شرایط بهتری دارند و به طور ویژه رییس جمهور ایالات متحده در آسمان ها روی یک تختخواب بسیار گران قیمت استراحت می کند. هواپیمای خصوصی رییس جمهوران ایالات متحده که از آن با نام «Air Force One» یاد می شود که در واقع یک هواپیمای بوئینگ VC-25 است و یک شاهکار تکنولوژیکی است که نه تنها طوری طراحی شده که رییس جمهور قدرتمندترین کشور جهان را از نقطه ای به نقطه دیگر ببرد بلکه به عنوان یک مرکز فرماندهی کامل در مواقع اضطراری نیز مورد استفاده قرار گیرد و در صورت لزوم کارهایی مانند کوتاه کردن موی سر یا جشن تولد برگزار کردن نیز در داخل آن در ساعات طولانی وضعیت اضطراری امکان پذیر باشد.

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

جالب است بدانید که یک سال پیش برای تعویض دو یخچال موجود در این هواپیما مبلغ باور نکردنی ۲۴ میلیون دلار هزینه شد. هواپیمای Air Force One VC-25A همانطور که انتظار داریم مانند یک قلعه مستحکم است و اگر موجودات فضایی نیز حمله کنند آمریکایی ها این نگرانی را نخواهند داشت که رییس جمهورشان دستگیر شده و مورد بازجویی قرار گیرد. همچنین گفته می شود که بوئینگ در حال ساخت دو فروند دیگر هواپیمای ۷۴۷ مخصوص رییس جمهور است که هزینه ساخت آن ها بیش از ۴ میلیارد دلار برآورد می شود. اولین باری که هواپیمای Air Force One VC-25A در اختیار رییس جمهور ایالات متحده قرار گرفت سال ۱۹۵۳ و در دوران آیزنهاور بود. تئودور روزولت اولین رییس جمهور ایالات متحده بود که سوار هواپیما شد (البته پس از دوران ریاست جمهوری اش)، آن هم در سال ۱۹۱۰ و هواپیمایی که توسط برادران رایت ساخته شده بود.

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

اولین رییس جمهوری که در دوران حضورش در این مقام سوار هواپیما شد فرانکلین روزولت بود که در سال ۱۹۴۳ این تجربه را کسب کرد و سوار هواپیمای بوئینگ ۳۱۴ خطوط هوایی پان آمریکن به منظور شرکت در یک کنفرانس در کازابلانکا، مراکش شد. البته قبل از این تاریخ نیز هواپیماهای خاصی برای سفرهای رییس جمهور ایالات متحده در نظر گرفته شده بود اما هیچ مدرکی دال بر این که آن ها سوار هواپیماهای خود شده باشند وجود ندارد. دوایت آیزنهاور نیز اولین رییس جمهور ایالات متحده بود که سفر با هواپیمای جت را در سال ۱۹۵۹ در پایان دور دوم ریاست جمهوری اش تجربه کرد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ویژگی های حیرت انگیز هواپیمای مخصوص روسای جمهور ایالات متحده آشنا کنیم.

هرگز در هتلی با این امکانات اقامت نداشته اید

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

اگر خود را در یک هتل ۵ ستاره بسیار مجلل و راحت یافتید نیز بهتر است بدانید که این هتل با آنچه که در هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده در اختیار او قرار می گیرد قابل مقایسه نیست. رییس جمهور ایالات متحده در داخل هواپیمایش اتاق خواب و سالن ورزشی مختص خود را دارد. می تواند در حمام مخصوصش دوش بگیرد و حتی این حمان آنقدر جا دارد که می تواند در آن راه برود. سیستم دستشویی و تهویه هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده نیز فراتر از حد تصور است.

هیچ موشکی نمی تواند این هواپیما را ساقط کند

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

شاید با خود فکر کنید که هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده نیز هر چه باشد یک هواپیماست و در مقابل موشک و سقوط آسیب پذیر. البته حق با شماست و پرسنل حاضر در این هواپیما نیز نگران شلیک شدن موشک هستند و به همین دلیل رییس جمهور کشور در آسمان بسیار آسیب پذیرتر از زمانی است که روی زمین حضور دارد. اما سازندگان هواپیمای Air Force One به این موضوع نیز فکر کرده اند و تکنولوژی های ضد موشک بسیاری را در آن تعبیه کرده اند که شانس هدف قرار گرفتن آن را تقریباً به صفر می رساند. سیستم ضد موشک به کار گرفته شده در این هواپیما می تواند با ساتع کردن یک نور مادون قرمز خاص باعث منحرف کردن موشک های هدایت شونده با استفاده از مادون قرمز شود. همچنین در این هواپیما از پرتوهایی گرما زا استفاده می شود که موشک های حرارتی را نیز منحرف می سازند. سیستم هوشمندی نیز برای ردیابی و هشدار در مورد موشک هایی که به سمت هواپیمای رییس جمهور شلیک می شوند در بدنه ان تعبیه شده است.

هزینه یک ساعت پرواز هواپیمای رییس جمهور ۴ برابر درآمد متوسط سالانه یک آمریکایی است

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

بر اساس آمار اداره کار ایالات متحده، دستمزد متوسط آمریکایی های در نیمه چهارم سال ۲۰۱۸ حدود ۴۶٫۸۰۰ دلار در سال بوده است. باید بدانید که این مبلغ تنها یک چهارم هزینه یک ساعت پرواز هواپیمای رییس جمهور است. از این رو اگر بتوانید رییس جمهور ایالات متحده را قانع کنید تنها برای یک ساعت در خانه بماند، می توانید تمامی هزینه های چهار سال آینده خود را با این صرفه جوبیی پرداخت نمایید اما این اتفاق رخ نخواهد داد. اما چه چیزی باعث می شود که نگه داشتن هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده در آسمان تا این حد هزینه بردار باشد؟ تختخواب گران قیمتش؟ سیستم تهیه مطبوع؟ شاید اما بیشترین هزینه مربوط به لجستیک است. هواپیمای Air Force One دارای ۲۶ خدمه است و این افراد حقوق زیادی دریافت می کنند. هزینه سوخت و اقلام مورد نیاز رییس جمهور را نیز باید به آن اضافه کرد.

این مطلب هم بخوانید :   «هیولای سیاه»؛ کادیلاک لیموزین جدید و زرهی دونالد ترامپ در سفر به نیویورک

تازه تنها این هواپیما نیست و یک هواپیمای VC-25A دیگر نیز باید این هواپیما را همراهی کند تا در صورت بروز اشکال برای هواپیما، بتوان رییس جمهور را به دیگری منتقل کرد. همچنین هواپیماهای دیگری نیز هستند که لیموزین مستحکم رییس جمهور را حمل می کنند و باید سه هلی کوپتر را نیز به آن ها اضافه کرد زیرا در صورتی که ترافیک زیاد باشد رییس جمهور نخواهد توانست از لیموزینش استفاده کند.

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده در برابر انفجارهای هسته ای نفوذ ناپذیر است

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

نفوذ ناپذیر بودن در برابر تمامی موشک های دنیا بی فایده خواهد بود اگر تمامی یک کشور منفجر شده و شما را در خود ببلعد، از این رو کاملاً طبیعی است که Air Force One در برابر انفجار هسته ای نیز ایمن باشد. هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده نه تنها می تواند موشک های زمین به هوا را شناسایی و از خود دور سازد بلکه در صورتی که بمب های اتمی همه چیز زیر پای آن را بسوزانند نیز در امان خواهد بود. در بدنه این هواپیما از زرهی استفاده شده که در برابر فشار ناشی از انفجار هسته ای مقاوم است. البته این در صورتی است که هواپیما روی زمین باشد اما در صورتی که یک موشک با کلاهک هسته ای به سمت هواپیمای در حال پرواز شلیک شود، در صورت برخورد کردن باید با رییس جمهور آمریکا خداحافظی کنید. البته این تنها در صورتی است که سیستم های ضد موشک هواپیما نتوانند با موفقیت از پسِ یک موشک دارای کلاهک هسته ای برآیند.

همیشه یک پزشک در هواپیما حضور دارد

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

در زمانی که رییس جمهور در هواپیمای Air Force One حضور دارد ممکن است هر اتفاقی بری وی بیفتد، مثلاً ممکن است هنگام خوردن ناهار خوشمزه اش دچار خفگی شود یا ناگهان به خاطر خوردن گوشت بیش از حد دچار حمله قلبی شود. بدین ترتیب در یک هواپیمای مقاوم در برابر موشک و انفجار هسته ای نیز ممکن است خیلی اتفاقات برای این شخصیت مهم رخ دهد. اما در صورتی که اتفاقی اینچنینی نیز رخ دهد، پرسنل حاضر در هواپیمای رییس جمهور آمادگی مواجهه با آن را دارند. بر اساس گزارش ها، یک اتاق عمل با تمامی تجهیزات از جمله تجهیزات احیا کردن، یک داروخانه پر از تمامی داروهای مهم و یک پزشک متخصص و جراح در هواپیمای رییس جمهور وجود دارد.

هواپیمای رییس جمهور دارای  رستوران و آشپزخانه است

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

همه ما با غذاهایی که در پروازهای داخلی و خارجی سرو می شوند آشنا هستیم که معمولاً کیفیت و تنوع چندانی ندارند. اما رییس جمهور ایالات متحده در هواپیمای شخصی اش غذاهایی بسیار باکیفیت میل می کند مثلا یک غذای ایتالیایی با تیرامیسو و دسر خوشمزه. البته اگر او بخواهد می تواند یک همبرگر چرب پرملات سفارش دهد. البته قبل از هر پرواز، قسمتی از این هواپیما با انواع مواد خوراکی پر می شود تا در صورتی که در حین پرواز، رییس جمهور هوس چیزی را داشت در دسترس او قرار داشته باشد. علاوه بر این تنها رییس جمهور نیست که نیاز به غذا دارد به همین دلیل در هواپیمای Air Force One دو آشپزخانه وجود دارد که می توانند غذای ۱۰۰ نفر را تامین کنند که معمولاً در هر پرواز همراه رییس جمهور هستند.

پنجره های هواپیما از شیشه ضد گلوله ساخته شده اند

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

برای مقابله با نقشه های ترور، هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده به شیشه های ضد گلوله مجهز شده است و باید این قابلیت را به دیگر قابلیت های ایمنی هواپیما اضافه کرد هر چند بعید به نظر می رسد کسی بخواهد از طریق این پنجره ها رییس جمهور ایالات متحده را هدف قرار دهد.

0/5 (0 Reviews)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.