نگاهی به گذشته و زمان کنونی تکنولوژی شارژ سریع

در ابتدا،USB قادر به ارسال ۵۰۰ میلی آمپر با قدرت ۵ ولت بود که به اندازه کافی برای گوشی های زمان خود مناسب بود.اما همانطور که چیپست ها خیلی سریع پیشرفت کردند،باتری ها نیز بزرگتر شدند.

امروز ما بر روی تکنولوژی شارژ تمرکز می کنیم،زیرا تعداد کمی از استاندارد های رقابتی وجود دارد.برای حفظ بعضی مسائل،ما تنها استاندارد های سنتی محبوب را پوشش خواهیم داد.

USB

همانطور که اشاره کردیم،یو اس بی های اولیه تا ۲٫۵W قدرت داشتند که با ورود USB 3.0 این قدرت تا ۴٫۵W افزایش یافت.این بالاترین مقدار برای یک پورت USB به حساب می آمد.

امروز،یک شارژر معمولی USB قادر به ارسال ۵ ولت در ۲ آمپر – ۱۰ وات یا کمی بالاتر برای کابل های microSUB می باشد.کابل های USB-C همچنین قادر به ارسال شارژ تا سقف ۵ ولت در ۳ آمپر که برابر با توان ۱۵ واتی می باشد،با این حال تا آنجا که به انجمن USB Implementers مربوط می شود، راه مناسب برای ارائه مقدار زیادی از قدرت، نامیده می شود ..

ارسال قدرت یو اس بی – USB Power Delivery

نسخه اولیه اعلام شده در سال ۲۰۱۲، ویژگی های پنج پروفایل قدرت را دارد. آنها از ۱۰W تا ۱۰۰W متغیر هستند، اما گوشی ها به نظر می رسد ۱۲V را در حالت ۱٫۵A = 18W انتخاب کرده اند.

نسخه اصلاح شده ۲٫۰ که در سال ۲۰۱۶ عرضه شد همچنین تا ۱۰۰W هم افزایش یافت اما کنترل دقیق بر روی جریان را به جای گام های گسسته فراهم می کند. این دستگاه تا چهار جفت کابل قدرت / زمین را برای تحمل قدرت زیاد استفاده می کند.

نسخه ۳٫۰ که در سال ۲۰۱۷ عرضه شد همچنین ولتاژ را تا مرحله ۲۰mV می تواند کنترل کند.

تکنولوژی شارژ سریع


شارژ سریع کوالکام

USB-IF باید به عنوان استاندارد های اختصاصی ایجاد شود. کوالکام شارژ سریع را با پردازنده اسنپدراگون ۶۰۰ را در سال ۲۰۱۳ معرفی کرد و بسیار ساده بود که ۵V در ۲A برابر با ۱۰W افزایش یافت.

QC 2.0 که در سال ۲۰۱۵ عرضه شد تا مقدار ۹V در ۲A برابر با ۱۸W افزایش یافت،گرچه بیشترین مقدار پشتیبانی شده در مقدار ۱۵W بوده است.موتورولا این را به عنوان Turbopower و سامسونگ آن را به عنوان Adaptive Fast Charge بر اساس نسخه QC 2.0 معرفی کرد.به نظر می رسد ایسوس نیز از تکنولوژی ۱۸W BoostMaster بهره مند بود.

تکنولوژی شارژ سریع

همانند قبل USB PD، شارژ سریع ابتدا چندین مرحله ولتاژ / جریان را تعریف کرد. این تغییر با نسخه ۳٫۰ (۲۰۱۶) شروع شد که اجازه می دهد گوشی ها برای کنترل ولتاژ با افزایش ۲۰۰mV می تواند از ۳٫۶V به ۲۰V بروید.

این مطلب هم بخوانید :   بهترین شارژ سریع موبایل متعلق به چه شرکتی است؟

شارژ سریع ۴٫۰ (۲۰۱۷) تنها استاندارد QC 3.0 همراه با USB Power Delivery است که می تواند تا ۲۷W افزایش یابد، بهترین حالت تا ۱۸W می باشد.

شارژ سریع ۴٫۰+ تغییرات بیشتری نسبت به نام آن نشان می دهد. این بر پایه استاندارد USB PD 3.0 است و می تواند از طریق افزایش ۳V تا ۱۱V (در مرحله ۲۰mV) و از ۰A تا ۳A (در مرحله ۵۰mA) تا ۲۷ وات را تامین کند.


اوپو VOOC

شارژ VOOC در سال ۲۰۱۴ در گوشی Oppo Find 7 استفاده شد.این یک شارژ اختصاصی و کابل ۴A استفاده می کند که بیشترین مقدار استاندارد در آن زمان بوده است و تا ۵V را براحتی جواب داده است.

وان پلاس این تکنولوژی را مجاز به استفاده از آن در برند Dash Charge کرده است.

تکنولوژی شارژ سریع

سال گذشته اوپو گوشی Find X لامبورگینی را معرفی کرد که برای اولین بار از دو ویژگی Super VOOC بهره مند شد.این شارژ تا ۵A افزایش داشت و ولتاژ آن نیز ۱۰V برای توان ۵۰W می باشد.در آن زمان سریع ترین شارژ بوده است.

وان پلاس با معرفی Warp Charge 30 در گوشی وان پلاس ۶T مک لارن یک انحراف مسیر ایجاد کرد.این شارژ تا ۶A هم بالا رفت اما ولتاژ پایین ۵V برای توان ۳۰W استفاده میشد.


هواوی SuperCharge

گوشی هواوی میت ۱۰ در سال ۲۰۱۷ با تکنولوژی SuperCharge این کمپانی عرضه شد.این شارژ ولتاژ ۵V در ۴٫۵A را برای توان ۲۲٫۵W فراهم میکرد.ادعای شهرت این تکنولوژی باعث شد که توسط TÜV به طور گسترده مورد آزمایش قرار گرفت تا اطمینان حاصل شود که کاملا ایمن است.

تکنولوژی شارژ سریع

هواوی میت ۲۰ پرو سال گذشته در نسخه اصلاح شده عرضه شد که به طرز گیج کننده ای باز هم SuperCharge نامیده شد.ولتاژ دو برابری ۱۰V و کاهش جریان تا ۴A برای مدیریت توان ۴۰W می باشد.


مدیاتک Pump Express

+Pump Express از سال ۲۰۱۴ مشابه با شارژ سریع ۲٫۰ در قابلیت ها و پیاده سازی بوده است.در سال ۲۰۱۵ نسخه ۲٫۰ معری شد که توانایی تغییر ولتاژ از ۵V به ۲۰V با افزایش ۰٫۵V را داشته است.

تکنولوژی شارژ سریع

بعد از آن +Pump Express نسخه ۳٫۰ در سال ۲۰۱۶ و نسخه ۴٫۰ در سال ۲۰۱۷ تولید شدند که بر اساس USB PD. PE + پیاده سازی ۴٫۰ مشابه Power Delivery 3.0 عمل می کند که به نوعی همان شارژ سریع ۴٫۰ است.

0/5 (0 Reviews)
منبع gsmarena

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.