مقایسه هواوی میت بوک ۱۴ و میت بوک ایکس پرو ؛ کدام لپ تاپ برای شما بهتر است؟

این دو لپ تاپ به طرز چشمگیری شبیه هم هستند. به طوری که انتخاب آنها کمی دشوار است. در طی رویداد MWC 2019 هواوی نه تنها یکی، بلکه دو لپ تاپ برای سال ۲۰۱۹ معرفی کرد. بروز رسانی هواوی میت بوک ایکس پرو و معرفی هواوی میت بوک ۱۴ جدید. با این حال با نگاه کردن به مشخصات هر دو لپ تاپ متوجه می شوید که آنها تقریبا یکسان هستند؛ و همچنین صرفه جویی در برخی از تفاوت های کلیدی را به دنبال دارد.

طبیعتا، این تفاوت ها منجر به تغییر برخی از تفاوت های مهم دیگر مانند قیمت می شوند. بسته به آنچه که دنبال یک لپ تاپ لوکس هستید؛ می توانید با استفاده از برخی ویژگی های از ست رفته کوتاهی کنید یا به شدت در هزینه ها افرط کنید.

در حالیکه تمامی قیمت های موجود در زمان به صورت یورو هستند. همچنین انتظار داریم این تفاوت ها در قیمت گذاری بین مدل ها تا حد زیادی تاثیر داشته باشند. بنابراین، در اینجا یک مدل جدید با نام هواوی میت بوک ۱۴ و مدل جدید هواوی میت بوک ایکس پرو را در سال ۲۰۱۹ داریم.

هواوی میت بوک 14 و میت بوک ایکس پرو
وب کم صفحه کلید هواوی میت بوک ایکس پرو!

طراحی

خوشبختانه این احتمالا ساده ترین بخش(طراحی) برای تصمیم است. چون هر دو لپ تاپ تقریبا در شکل، اندازه، نگاه و احساس با هم یکسان هستند. هر دو لپ تاپ در انتخاب شما از “نقره ای عارف” یا “رنگ فضای خاکستری” می باشند، و هر دوی آنها از پوسته آلمینیومی تشکیل شده اند. شایان به ذکر است که صفحه لمسی برروی میت بوک ایکس پرو از شیشه ساخته شده است در حالی که پد لمسی میت بوک ۱۴ پلاستیکی می باشد.

خوشبختانه هر دو نسخه از این لپ تاپ ها دارای قابلیت نمایش اثر انگشت هواوی است.

باید بدانید که میت بوک ۱۴ ضخیم تر و سنگین تر از دو لپ تاپ است که وزن ۳٫۳۷ پوند معادل ۱٫۵۳ کیلوگرم و ضخامت ۰٫۶۳ اینچ یعنی ۱۵٫۹ میلیمتر دارد. میت بوک ایکس پرو که به عنوان لپ تاپ فوق العاده هواوی است تنها ۲٫۹۳ پوند یعنی ۱٫۳۳ کیلوگرم وزن دارد و ضخامت آن ۰٫۵۷ اینچ معادل ۱۴٫۶ میلیمتر است.

با این حال، همانطور که به زودی یاد خواهید گرفت، این تفاوت ها مهم هستند، ولی زمانی که شما متوجه آنچه درون لپ تاپ ها است بشوید آن زمان این تفاوت ها ناچیز خواهند بود.

هواوی میت بوک 14 و میت بوک ایکس پرو
هواوی میت بوک ۱۴ در رنگ نقره ای است

صفحه نمایش

اگر به این دو لپ تاپ در کنار هم نگاه کنید، ممکن است دچار اختلاف بین صفحه نمایش آنها شوید. بعد از همه، نسبت ابعاد هر دو ۳:۲ هستند. حاشیه ها قوقالعاده نازک و همچنین قابلیت ارائه کنترل لمسی در بالا و پایین میت بوک ۱۴٫ اما جنبه های منحصر به فردی برای هر دو وجود دارد؛ ویژگی هایی که تصمیم خرید شما را تحت تاثیر قرار می دهند.

هواوی میت بوک ۱۴ از صفحه نمایش ۱۴ اینچی با رزولوشن (۱,۴۴۰ , ۲,۱۶۰) ۲K با رزولوشن ۱۸۵ پیکسل در هر اینچ استفاده می کند. صفحه نمایش ۳۰۰ نیت روشنایی دارد، همچنین دارای یک کنتراست ۱,۰۰۰:۱ اسپورت است و رنگ sRGB را تولید می کند.

در عین حال، نمایشگر میت بوک ایکس پرو بدون تغییر همانند سال گذشته مانده است. یک پنل ۱۳٫۹ اینچی با رزولوشن (۲,۰۰۰ * ۳,۰۰۰) ۳K که در هر ثانیه به ۲۶۰ پیکسل می رسد. ولی این صفحه نمایش بهتر از صفحه نمایش میت بوک ۱۴ است. کنتراست ۱,۵۰۰:۱ که عمیق تر و روشنایی بالاتر ۴۵۰ نیت دارد در حالی که رنگ های هر دو مطابق با یکدیگر است.

مشخص است که در اینجا کدام نمایشگر بهتر است. اما دقیقا همان چیزی را که از تصاویر بهبود یافته یاد گرفته اید را در ذهن خود در نظر بگیرید و با خود بگویید آیا حتما به آن نیاز دارید؟

هواوی میت بوک 14 و میت بوک ایکس پرو
قابلیت اتصال اسمارت فون به هواوی میت بوک ایکس پرو در موقع کار

عملکرد و عمر باتری

این جاست که همه چیز جالب می شود، زیرا بین تمام پیکربندی های موجود برای هر دو مدل، این لپ تاپ ها در نهایت به یک سطح از عملکرد مشابه پیشنهاد می شوند. این به این دلیل است که شما می توانید هر دو این لپ تاپ ها را با همان قطعات مشابه داخلشان پیکبرندی کنید.

این مطلب هم بخوانید :   نوکیا 9 PureView رسما معرفی شد ؛ بررسی اولین گوشی با پنج دوربین

هر دو لپ تاپ با نسل ۸ پردازنده i5-8265U اینتل کور قدرت گرفته اند. ۸ گیگابایت رم و گرافیک MX250 انویدیا را هم دارا هستند. در حالی که میت بوک ۱۴ و میت بوک ایکس پرو به ترتیب با ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایت فضای SSD شروع می شودند.

همچنین هر دو لپ تاپ این قابلیت را دارند که به پردازنده Coer i7-8565U و RAM 16GB ارتقا یابند.

بنابراین انتظار می رود سطح عملکرد هر دو لپ تاپ امن و شبیه به هم باشد. مگر در حقیقت هواوی از نسخه بالاتر MX250 در میت بوک ایکس پرو استفاده کرده باشد.

با این حال مهم است که بدانید که میت بوک ایکس پرو قادر است که از این اجزا استفاده بیشتری را بکند. میت بوک ۱۴ دارای پورت اتصال USB-C 3.1، پورت USB 3.0، یک پورت USB 2 و یک پورت HDMI است.

تمامی این ها کمک می کند میت بوک ۱۴ نهایت سازگاری را داشته باشد، اما نمی تواند به قدرت پورت های لپ تاپ میت بوک ایکس پرو ضربه بزند. و میت بوک ایکس پرو این را مدیون Thunderbolt 3 است که در حال حاضر سریع ترین نوع پورت USB-C با سرعت انتقال داده تا ۴۰ گیگابایت در ثانیه در جهان است.

بسته به نوع کاربری شما، این سرعت می تواند به شدت مفید باشد.

در غیر این صورت، تجربه استفاده از میت بوک ۱۴ و میت بوک ایکس پرو مشابه خواهد بود و در تمامی پیکربندی ها یکسان هستند. البته به جز قدرت بیشتر صفحه نمایش و سرعت بارگذاری بالای فایل ها.

با این حال، باید ذکر شود که میت بوک ۱۴ به مدت ۱۴ ساعت باتری آن مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که مدت زمان خالی شدن باتری میت بوک ایکس پرو تنها ۱۲ ساعت است. با توجه به اینکه هر دوی آنها دارای ظرفیت باتری مشابه هستند، این به راحتی در افزایش تراکم پیکسل صفحه نمایش میت بوک ایکس پرو کمک می کند.

هواوی میت بوک 14 و میت بوک ایکس پرو
نگاهی به نوع پورت های USB میت بوک ۱۴٫

قیمت

باید بگویم که تنها قیمت های اتحادیه های اروپا درباره این لپ تاپ ها آمده است، و ما با استفاده از آن می فهمیم که با چه قیمتی قرار است این دو لپ تاپ در سراسر جهان فروخته شود. (مگر اینکه پیکربندی ها به طور قابل توجی تغییر کند، که آن هم بعید است).

هواوی میت بوک 14 و میت بوک ایکس پرو
هواوی میت بوک ایکس پرو

نتیجه

در ابتدا شباهات های شدیدی در دو لپ تاپ جدید شرکت بزرگ چینی هواوی مشاهده می کنید که شاید ناخوشایند و بدبینانه به نظر برسد. بعد از همه، شرکت های معروف و شناخته شده برای تمامی محصولات آلمیونیومی به طور عمد مشتریان خود را مجبور به خرید چیزی می کنند که به آن نیاز ندارند.

اما در اینجا، هواوی به مشتریان خود اجازه می دهد برای صرفه جویی در پولشان به زیبایی و یا شیک بودن که نیازی به آن ها ندارند دقت کنند. و حتی همان قدرت مشابه در لپ تاپ را بر روی کامپیوتر هم به آن ها عرضه می کند.

بنابراین اگر نیازی به استفاده از پورت Thunderbolt  ۳ یا فضای زیاد SSD نداشته باشید و اگر به کیفیت نسبتا بالا صفحه نمایش اهمیت نمی دهید؛ هواوی میت بوک ۱۴ گزینه خوبی با قیمت بسیار کمتر و عملکرد مشابه هواوی میت بوک ایکس پرو برای شما است. و اگر به هریک از این ویژگی ها نیاز دارید، بد نیست که هزینه بیشتری پرداخت کنید و مسلما لپ تاپ بهتری بگیرید.

0/5 (0 Reviews)
منبع techradar

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.