روش های بررسی سلامت باتری آیفون و زمان تعویض آن

از تعویض باتری آیفون تعجب کردید؟ اگر چندین سال از گوشی خود استفاده کنید، باتری آن شروع به فرسوده شدن می کند. در ادامه این مقاله از مجله تکنولوژی با ما همراه باشید تا به شما یاد بدهیم چگونه باتری گوشی آیفون خود را بررسی کنید تا بفهمید آیا احتیاج به تعویض دارد یا نه؟ ببینید آیا باتری شما به پایان عمر خود نزدیک شده؟ و چه کاری می توانید برای آن انجام دهید.

تمام باتری های قابل شارژ به مرور زمان کارایی خود را از دست می دهند و متاسفانه باتری آیفون شما هم از این قاعده مستثنا نیست. هر چه باتری کهنه تر و قدیمی تر می شود، ممکن است احتیاج باشد دفعات بیشتری آن را شارژ کنید، زمان کمتری شارژ نگه دارد یا حتی به طور غیر منتظره گوشی شما را خاموش کند.

زمانی که باتری آیفون شما ۵۰۰ بار به طور کامل شارژ شد، پیشنهاد می شود باتری آن را تعویض کنید. متاسفانه ios تعداد دفعات شارژ شدن باتری فعلی شما را نشان نمی دهد. اما راه های دیگری هم برای بررسی سلامت باتری آیفون وجود دارد.

در اوایل سال ۲۰۱۸، اپل یک نسخه بروزرسانی نرم افزار ios را با ویژگی های جدید ارائه داد که به کاربران دید وسیع تری در مورد سلامت باتری آیفون خود می داد بنابر اگر وضعیت باتری بر عملکرد گوشی تاثیر بگذارد آنها می توانید ببینید.

پس از انتشار ios 11.3، می توانید ببینید که باتری گوشیتان چگونه عمل می کند و آیا نیاز به تعویض دارد. این قابلیت در ios 12 نیز بهبود یافته است.

عجیب است که چرا اپل احساس کرد لازم است این اطلاعات در مورد باتری را در اختیار کاربران قرار دهد؟ در اوایل سال ۲۰۱۸، اپل مورد انتقاد قرار گرفته بود، زمانی که کشف شد این شرکت آیفون های قدیمی تر را کند می کند و سعی در خاموش کردن گوشی ها با خرابی باتری دارد. در واکنش به این بحران، اپل هزینه تعویض باتری های قدیمی آیفون را کاهش داد و داوطلب شد تا با یک بروز رسانی در ios این مشکل را حل کند.

چطور می توان فهمید که باتری گوشی آیفون احتیاج به تعویض دارد؟

۱_ به قسمت Settings» Battery بروید

۲_ روی Battery Health ضربه بزنید

۳_  در این قسمت خواهید دید که ” حداکثر ظرفیت” باتری چقدر است. این مقدار ظرفیت باتری شما نسبت به زمانی که باتری نو است را نشان می دهد و آیفون قدیمی شما احتمالا ظرفیتی کمتر از این مقدار دارد. توصیه اپل مبنی بر این است که ظرفیت کمتر ممکن است باعث کاهش ساعات استفاده از شارژ باتری شود.

۴_ در زیر این نشانگر، ‘Peak Performance Capacity’ باتری وجود دارد. اگر باتری شما سالم باشد و به خوبی کار کند، این پیغام را نمایش می دهد: “Your battery is currently supporting normal peak performance”. به این معنی که در حال حاضر باتری شما از عملکرد طبیعی پشتیبانی می کند.

بررسی سلامت باتری آیفون

۵_ با این حال اگر آیفون شما یک خاموش شدن غیر منتظره را تجربه کرده باشد به این دلیل که باتری قادر به ارائه حداکثر توان نبوده است، ممکن است مدیریت عملکرد مورد استفاده قرار گیرد. اگر این مورد وجود داشته باشد این پیغام را خواهید دید:

This iPhone has experiences an unexpected shutdown because the battery was unable to deliver the necessary peak power Performance management has been applied to help prevent this from happening again

به این معنا که این آیفون خاموش شدن غیر منتظره ای را تجربه کرده است زیرا باتری قادر به ارائه توان لازم نیست. مدیریت عملکرد برای جلوگیری از رخ دادن دوباره این اتفاق به کار گرفته شده است.

۶_ در کنار توضیحات گفته شده در گزینه ۵ شما یک گزینه به نام Disable خواهید دید. با ضربه زدن روی این گزینه می توانید مدیریت عملکرد را متوقف کنید. هرچند ممکن است بعدا اگر باتری تحت فشار باشد دوباره این خاموش شدن غیر منتظره را تجربه کنید.

بررسی سلامت باتری آیفون

۷_ ممکن است یک هشدار اضافی با این مضمون مشاهده کنید:

Your battery’s health is significantly degraded. An Apple Authorized Service Provider can replace the battery to restore full performance and capacity

به این معنا که سلامت باتری شما به طور قابل توجهی کاهش یافته است. ارائه دهنده سرویس مجاز اپل می تواند باتری شما را تعویض کند. و یک لینک در مورد خدمات بیشتر…

ممکن است باتری شما ظرفیت کمی داشته باشد اما مدیریت عملکرد اعمال نشده باشد. این به سادگی نشان دهد که شما در وضعیتی قرار نگرفته اید که خاموش شدن غیر منتظره رخ دهد. با این حال اگر یک بازی با گرافیک سنگین بازی کنید در حالی که باتری گوشی کمتر از ۲۰ درصد است امکان خاموش شدن غیر منتظره گوشی وجود دارد .

اگر پیامی دریافت کنید که سلامت باتری شما کاهش یافته، می توانید به استفاده از تلفن خود ادامه دهید اما ممکن است زمانی که شارژ باتری کم است تجربه کاهش ظرفیت باتری و عدم ثبات شارژ را داشته باشید. بهترین راه این است که یک تکنسین خدمات رسمی باتری گوشی شما را ببیند که ممکن است منجر به جایگزینی یک باتری نو شود یا در صورت نیاز تعمیر شود.

در این جا برخی از شاخص هایی که ممکن است گوشی شما به یک باتری نو احتیاج داشته باشد را آورده ایم: نور پس زمینه کمتر از حالت طبیعی باشد، کاهش صدای اسپیکر، کند شدن پیمایش صفحه نمایش، کاهش نرخ فریم در برخی از بازی ها و طولانی شدن زمان راه اندازی برنامه ها.

اگر ضمانت AppleCare داشته باشید می توانید باتری گوشی را بدون هیچ هزینه اضافی تعویض کنید.

چگونه عمر باتری آیفون را به حداکثر برسانیم؟

اگر می خواهید مطمئن شوید که باتری شما تا آنجا که ممکن است دوام داشته باشد و نیاز به تعویض نداشته باشد، پیشنهادات زیر را امتحان کنید:

  • سرویس های موقعیت مکانی را خاموش کنید
  • برنامه هایی که در پس زمینه باز مانده اند را غیر فعال کنید
  • اطمینان حاصل کنید که روشنایی خودکار فعال است
  • هنگامی که نیاز به اتصال اینترنت ندارید گوشی را در حالت Airplane قرار دهید

اگر واقعا از دوام باتری آیفون خود ناامید شده اید، شاید بهتر است یک Smart Battery case تهیه کنید. این کاورها مانند قاب های معمولی از گوشی شما محافظت می کنند و هر وقت که نیاز داشته باشید باتری آیفون را برای شما شارژ می کنند.

این ها تنها فاکتورهای دخیل در فرسوده شدن باتری آیفون نیستند، عواملی مانند: استفاده از دستگاه و رها کردن یا شارژ کردن باتری در محیط های گرم هم می توانند روند کهنه شدن باتری را افزایش دهند.

0/5 (0 Reviews)
لطفا به این مطلب امتیاز دهید !
منبع macworld

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.