خاندان سلطنتی بریتانیا از کجا و چقدر کسب درآمد می کند؟

شاید تا به حال این سؤال برایتان پیش آمده باشد که خاندان سلطنتی بریتانیا هزینه ی سرسام آور زندگی اشرافی و مجلل خود را از کجا تأمین می کند. هیچ یک از اعضای این خاندان به حرفه ی خاصی مشغول نیستند، پس درآمد آن ها از کجاست؟ در ادامه به منابع درآمد خاندان سلطنتی بریتانیا و درآمد هر یک از اعضای آن، از ملکه گرفته تا کودکان این خاندان، می پردازیم.

درآمد خاندان سلطنتی بریتانیا از کجا است؟

خاندان سلطنتی بریتانیا

اعضای خاندان سلطتنی بریتانیا از سه راه برای تأمین مخارج روزانه ی خود کسب درآمد می کنند:

  • درآمد حاصل از املاک سلطنتی: پول حاصل از آن املاک و دارایی های متعلق به پادشاهی بریتانیا یعنی ملکه الیزابت دوم که دولت بریتانیا آن ها را اداره می کند و در مجموع ۱۵ بیلیون دلار است.
  • ثروت حاصل از کلکسیون های سلطنتی: ثروت حاصل از کلکسیون های بزرگ آثار هنری و ذخایر سلطنتی از جمله جواهرات سلطنتی که ۴ بیلیون دلار تخمین زده می شود.
  • تجارت های خصوصی: دارایی های خصوصی ریز و درشت خاندان سلطنتی، از مزارع و املاک استیجاری گرفته تا یک شعبه ی اعیانی رستوران مک دونالد در خارج لندن.

طبق برآوردها، تمامی دارایی های خاندان سلطنتی در مجموع ۳۳ بیلیون دلار ارزش دارد. در عین حال، خاندان سلطنتی سالانه ۲/۵ بیلیون دلار درآمد برای کشور بریتانیا ایجاد می کند که حاصل از گردشگری و تجارت های ریز و درشتی است که درآمد آن ها به لطف وجود خاندان سلطنتی نصیب این کشور می شود.

حالا می خواهیم ببینیم هر یک از اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا چقدر و چطور کسب درآمد می کنند.

۱- ملکه الیزابت: ۵۲۰ میلیون دلار

خاندان سلطنتی بریتانیا

بخشی از درآمد ملکه الیزابت درصد سودی است که او از املاک سلطنتی دریافت می کند. این مبلغ سالیانه نزدیک به ۱۲ میلیون دلار است. البته این مبلغ در آینده افزایش خواهد یافت چون با بازسازی کاخ باکینگهام، ارزش این ملک به میزان ۱۵ تا ۲۵ درصد بالاتر خواهد رفت. علیرغم هزینه ای که صرف بازسازی خواهد شد، این یک معامله ی دو سر سود برای ملکه محسوب می شود چون طبق قانون مبلغی که به ملکه پرداخت می شود هرگز نباید کمتر از سال قبل باشد.

اما این تنها بخش کوچکی از درآمدهای ملکه است. از آنجایی که ملکه الیزابت، دوشس لنکستر هم هست، مبلغی را هم از بابت مقام دوکی لنکستر دریافت می کند.

علاوه بر این، او املاک بسیار ارزشمندی دارد. کاخ بالمورال به ارزش ۱۴۰ میلیون دلار، عمارت سندرینگهام به ارزش ۶۵ میلیون دلار و کاخ باکینگهام به ارزش تقریبی ۵ بیلیون دلار، تنها بخشی از املاک بسیار او هستند.

دیگر دارایی های ملکه عبارتند از مزرعه های پرورش حیوانات و اسب های مسابقه، جزایر بسیار و کلکسیون تمبر مشهور پدربزرگش، شاه جورج پنجم.

طبق برآوردهای سایت فوربس، دارایی های خصوصی ملکه به تنهایی ۱۰۰ میلیون دلار ارزش دارد.

۲- پرنس فیلیپ: ۳۰ میلیون دلار

خاندان سلطنتی بریتانیا

درآمد سالیانه ی پرنس فیلیپ، همسر ملکه از املاک سلطنتی حدود ۵۰۰ هزار دلار است که به تأمین مخارج سفرهای او کمک می کند. پرنس فیلیپ قصد دارد در سال جاری میلادی از وظایف عمومی اش که بخشی از منبع درآمد او هستند کناره گیری کند. هنوز معلوم نیست این مسأله تا چد در سرمایه ی پرنس فیلیپ تأثیر می گذارد، اما به احتمال زیاد درآمد او با کاهش رو به رو خواهد شد. با این حال، شکی نیست درآمد ملکه برای آنکه هر دوی آن ها بتوانند زندگی راحتی داشته باشند کافی خواهد بود.

۳- پرنس چارلز: ۴۰۰ میلیون دلار

خاندان سلطنتی بریتانیا

پرنس چارلز، برخلاف والدینش، بیشتر ثروتش را از راه درآمد حاصل از مقاوم دوکی کورنوال کسب می کند که نوعی درآمد سلطنتی ویژه ی این مقام است. طبق گزارش ها، درآمد حاصل از این بخش برای پرنس چارلز در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، ۲۲/۹ میلیون دلار بوده است.

این مطلب هم بخوانید :   ۸ قانون کشور بریتانیا که ملکه الیزابت از آن ها مستثنی است

طبق برآوردها، مقام دوکی خود در مجموع ۱/۳ بیلیون دلار ثروت دارد که حاصل از سرزمین های متعلق به این مقام در جنوب انگلستان است.

اما این پول نه فقط برای پرنس چارلز، بلکه برای خانواده ی او یعنی همسرش کامیلا، پسرانش پرنس ویلیام و پرنس هری و همسران آن ها هم خرج می شود.

پرنس چارلز یک نهاد خیریه به نام صندوق خیریه ی پرنس ولز دارد که بیش از ۷۲ میلیون دلار به خیریه های مختلف اهدا کرده است.

۴- پرنس ویلیام و پرنس هری: ۲۵ تا ۴۰ میلیون دلار

خاندان سلطنتی بریتانیا

پرنس هری و پرنس ویلیام، نوه های ملکه الیزابت، در سن ۳۰ سالگی هر یک ارثیه ای به مبلغ ۱۴ میلیون دلار از جانب مادر خود، پرنسس دایانا دریافت کردند. پرنس چارلز تمامی هزینه های مربوط به حضور پسرانش در مراسم های عمومی و سفرهای خارجی آن ها را تأمین می کند که این هزینه در سال ۲۰۱۷ برای هر دو پرنس حدود ۵ میلیون دلار بود.

البته پرنس ویلیام و پرنس هری هر دو زمانی مشغول به کار بودند. پرنس ویلیام چندین سال خلبان آمبولانس هوایی بود اما تمام درآمد ۶۲ هزار دلاری اش از کار خلبانی را به خیریه بخشید. او سال گذشته از شغل خود کناره گیری کرد تا بتواند روی خانواده ی در حال گسترشش و حضورش در مراسم های عمومی تمرکز داشته باشد. پرنس هری هم به مدت ۱۰ سال در نیروی هوایی سلطنتی خدمت کرد و در مجموع ۵۳ هزار دلار درآمد از این طریق کسب کرد. او هم مانند برادرش از شغل خود کناره گیری کرد تا به فعالیت در امور خیریه تمرکز داشته باشد.

طبق برآوردهای کارشناسان، مخارج مراسم عروسی هر دو برادر تقریبا به یک اندازه یعنی ۳۴ میلیون دلار بود که توسط پرنس چارلز تأمین شد.

۵- کیت میدلتون: حدود ۱۰ میلیون دلار

خاندان سلطنتی بریتانیا

کیت میدلتون، دوشس کمبریج شاید از خانواده ای غیر اشرافی باشد اما این به معنای فقیر بودن آن ها نیست. خانواده ی میدلتون یک فروشگاه آنلاین لوازم مهمانی دارد که کار آن فروش بادکنک، کپسول گاز هلیوم و لوازم دکوری است. طبق برآوردها، والدین کیت یعنی مایکل و کارول میدلتون، بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون دلار ثروت دارند.

۶- مگان مارکل: ۵ میلیون دلار

خاندان سلطنتی بریتانیا

مگان مارکل پیش از آشنایی با پرنس هری درآمد خوبی از بازی در سریال پرطرفدار «دادخواست ها» (Suits) داشت. مگان برای بازی در نقش اول این سریال، ۵۰ هزار دلار به ازای هر اپیزود دریافت کرد. علاوه بر این، او درآمدی هم از بازی در چند نقش کوچک در فیلم های سینمایی داشت.

اگرچه حالا ثروت او در برابر دارایی های عظیم دیگر اعضای خاندان سلطنتی اندک به نظر می رسد، اما سهم پرنس چارلز از درآمد حاصل از مقام دوکی کورنوال به قدری هست که کفاف هزینه های مربوط به حضور مارکل در مراسم های عمومی، لباس های گران قیمت و سفرهای خارجی اش را بدهد.

۷- پرنس جورج، پرنسس شارلوت و پرنس لوییس: حدود ۸ بیلیون دلار

خاندان سلطنتی بریتانیا

کارشناسان با بررسی تأثیری که هر یک از این کودکان خاندان سلطنتی بر اقتصاد بریتانیا دارند، به نتایج شگفت انگیزی دست یافتند. پرنس جورج به اندازه ی حدود ۳/۶ بیلیون دلار در مخارج و فعالیت های سودآور تأثیرگذار بوده و این تأثیر در خصوص خواهر کوچکترش، پرنسس شارلوت حدود ۵ بیلیون دلار است.

پرنس لوییس هم اگرچه هنوز حضور پررنگی ندارد و نام او تنها چند هزار دلاری ارزش دارد اما در آینده می تواند از بستگان بزرگ تر خود هم پیشی بگیرد.

0/5 (0 Reviews)
منبع روزیاتو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.