دستیارهای صوتی چگونه بر ریموت کنترل حکومت می کنند

الکسا و دوستانش در همه جای CES حضور داشتند

اگر یک چیز مشترک در نمایشگاه CES 2019 برای صحبت کردن وجود داشته باشد همین دستیار صوتی است. قصد داریم در مورد دستگاه هایی صحبت کنیم که با پشتیبانی از الکسا آمازون، گوگل اسیستنت و بسیاری دیگر از دستیارهای صوتی با هم رقابت می کنند.

در واقع، همه چیز از کلاه ایمنی موتور سیکلت، بطری آب، شارژر تلفن تا زنگ در، پیانو و توالت حداقل الان گزینه هایی برای کنترل صوتی دارند.

با وجود این دستیارهای صوتی آیا ریموت های کنترل از راه دور از رده خارج می شوند؟

در دراز مدت این اتفاق خواهد افتاد.

حذف کردن ریموت های کنترل از راه دور یکی از قویترین موارد استفاده از فناوری های صوتی است. مارک لیپ، مدیر عامل شرکت XMOS می گوید: تکنولوژی صوتی از راه دور در ساندبارها، Freebox و تلوزیون های اسکای ورث استفاده شده است که به آنها اجازه می دهد به الکسا متصل شوند. برخی از شرکت ها به سمت تکنولوژی صوتی از راه دور می روند در حالی که دیگران از تلکنولوژی صوتی نزدیک، فشار دادن کنترل برای صحبت کردن (Push to talk) استفاده می کنند.

بله این تکنولوژی صوتی نزدیک، حذف شدن کلی ریموت ها را رد می کند. Push to talk برای زمانی است که ریموت در دست شماست که با نگه داشتن آن نزدیک دهان خود و فشار دادن یک دکمه، صحبت می کنید.

در تلوزیون هایی QLED سامسونگ در سال ۲۰۱۹، بیکسبی دستیار هوشمند سامسونگ با قابلیت Push to talk در ریموت هایی به سبک nunchuk در دسترس خواهد بود. در حالی که آمازون الکسا و گوگل اسیستنت زمانی کار می کنند که از آمازون اکو یا گوگل هوم استفاده کنید. این ماجرا برای تلوزیون های OLED ال‌جی هم صدق می کند.

Push to talk در بسیاری از تجربه های کاربران سهیم می شود و این یک گام جالب است، اما روی هم رفته فرضیه حذف شدن ریموت ها را رد می کند.

دستیارهای صوتی

آیا دستیارهای صوتی زیادی وجود دارد؟

ما در وضعیتی قرار داریم که ممکن است در همان اتاق شما از الکسا در اکو برای پخش موسیقی استفاده کنید، با استفاده از گوگل اسیستنت، الکسا یا بیکسبی برای ارتباط برقرار کردن با تلوزیون یا کورتانا در ایکس باکس و موارد بیشتر استفاده کنید. آیا صنعت فناوری احتیاج به ادغام دستیارهای صوتی برای ایجاد یک پلت فرم صوتی واحد دارد؟

سوالی که پیش می آید، آیا این نوع وضعیت می تواند یک تجربه کاربری واقعا خوب را ارائه کند؟ وجود دو دستیار در یک اتاق، گامی ست برای سه، چهار، هشت  وده دستیار که تجربه کاربری بسیار گیج کننده ای است که بخواهیم با چیزی که شخصیت های متنوعی دارد صحبت کنیم.

یک صدا بر همه آنها حکومت می کند

هیچ راهی وجود ندارد تا صنعت فناوری بتواند برای همیشه با چندین دستیار صوتی باقی بماند. نظر ما این است که آنها می توانند به یک واسطه تبدیل شوند و در نهایت این واسطه در تمام چیزهای شخصی شما حضور خواهد داشت نه فقط متعلق به یک برند باشد. چیزی شبیه رابطه شما با تلفن همراهتان خواهد بود.

با این حال تکنولوژی منتشر شده در CES 2019، وعده داده تا کنترل صدا و بسیاری دیگر از انواع کنترل را ساده تر کند.

دستیارهای صوتی

اولین دستیار صوتی شخصی

بعضی از تلوزیون ها و لوازم دیگر ممکن است یک میکروفون کنترل از راه دور داشته باشند که بتوانند صدا را در یک اتاق بزرگ تشخیص دهند. اما در دنیای چندین دستگاه کنترل صدا چطور می توانید فقط با یکی از آنها صحبت کنید؟

این مطلب هم بخوانید :   اسپیکرهای هوشمند نمی‌دانند چطور به ما خبر دهند!

انتظار می رود در آینده دستگاه ها از حسگرهای چند منظوره استفاده کننند. یک دستگاه هوشمند تر می تواند به شما بگوید تلفن تان کجاست، یا چیزهایی نظیر این که انسان ها در مکالمات شان استفاده می کنند اما این دستگاه ها نمی توانند انجام دهند.

توانایی تفکیک صداهای افراد مختلف نیز به یک توانایی مهم در دستگاه های آینده تبدیل خواهد شد.

سنسورهای مجاورتی، بازخورد لمسی و کنترل حرکت

یک فناوری کاملا متفاوت با تکنولوژی هندزفری از آزمایشگاه های الیپتیک نروژ نمایش داده می شود که به نظر می رسد برای حذف کامل ریموت های کنترل از راه دور با استفاده از سنسور مجاورتی آماده است.

تئوری این است که به جای فشار دادن دکمه ها یا صحبت کردن با تلوزیون چه کاری باید انجام شود؟ بسته به حرکات شما، اقدامات انجام می شود. به عنوان مثال در نسخه آزمایشی Elliptic Labs، پخش یک ویدئو از نتفلیکس زمانی که سنسور مجاورتی تشخیص می دهد شما از اتاق خارج شده اید متوقف می شود و هنگامی که دوباره به اتاق برمی گردید فیلم از سر گرفته می شود. در یک نسخه نمایشی دیگر، برای کنترل صدای یک بلندگوی هوشمند دوبار در هوا ضربه میزنید.

دستیارهای صوتی

چگونه ultrasound می تواند جایگزین ریموت شود

این تکنولوژی  که بازتاب درونی نامیده می شود با استفاده از سنسور مجاورتی، تشخیص حرکت و تشخیص حضور را با هم ترکیب می کند در تلوزیون استفاده می شود و امواج اولتراسونیک را منتشر می کند. که از پشت صفحه نمایش خارج می شود و به بدن کاربر می رسد، اساسا یک فضای تعامل ۱۸۰ درجه ایجاد می کند.

گنائل استروت، معاون توسعه محصولات Elliptic Labs می گوید: اگر در حین تماشای یک نمایش تلوزیونی اتاق را ترک کنید، می توانید صدای آن را به صورت خودکار افزایش دهید تا در بیرون از اتاق هم بتوانید صدای پخش را بشنوید. سپس با نزدیک شدن به تلوزیون می توانید مجددا ولوم را تنظیم کنید. همین تکنولوژی می تواند برای خاموش کردن تلوزیون و چراغ ها هم استفاده شود اگر برای مدتی کسی در اتاق نباشد.

نسخه مشابهی از تکنولوژی در حال حاضر در گوشی شیائومی میکس استفاده می شود و این فقط یک بروزرسانی برای نرم افزاری برای هر وسیله ای است که دارای یک بلندگو و میکروفون است. استروت می گوید: من تصور می کنم که این تکنولوژی نمی تواند به طور کامل جایگزین ریموت باشد، اما مطمئنا توانایی کنترل استفاده، صدا و موارد دیگری که در حال حاضر با ریموت کنترل می شوند را داراست.

مکالمه ادامه دارد…

در حال حاضر همه چیز در مورد صداست. رابط های صوتی راه خود را به همه چیزهایی که نیاز به تعامل گاه و بیگاه انسان دارند یافته اند.

استروت می گوید: شیوه ای در راه است که ما انتظار داریم دستگاه هایمان رفتار کنند، به این معنا که می خواهیم آنها را از جایی که هستیم مطلع کنیم و یا اینکه مایل هستیم با آنها ارتباط برقرار کنیم یا نه. دستگاه های ما از حضور ما آگاهی دارند، آنها پاسخ خواهند داد.

بنابر این در آینده نزدیک به جای اینکه شما در گوشه و کنار اتاق به دنبال کنترل بگردید، تلوزیون تان به دنبال شما خواهد بود.

0/5 (0 Reviews)
لطفا به این مطلب امتیاز دهید !
منبع techradar

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.