دولت تکلیف استخراج ارز های رمزنگاری شده را مشخص می‌کند

کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی طرحی است که در آن شرایط چگونگی استخراج استخراج ارز رمزنگاری شده (Mining) و تعرفه برق اختصاص یافته به آن مشخص می‌شود.

به گزارش پیوست، براساس این طرح که به  پیشنهاد کارگروه تخصصی فناوری زنجیره ‌بلوکی به کمیسیون اقتصادی دولت ارجاع ارائه شده، تعرفه برق متقاضیان استخراج رمزارز ها با نرخ توافقی بین توانیر و متقاضیان استخراج حداکثر تا قیمت متوسط برق صادراتی، محاسبه و اعمال می‌شود.

پیش از این پیشنهاد شده بود که نرخ برق اختصاص یافته به متقاضیان استخراج رمز ارز بر اساس قیمت برق صنعتی محاسبه شود؛ اما به نظر می‌رسد این پیشنهاد مورد موافقت وزارت نیرو قرار نگرفته است. در طرح جدید پیش‌بینی شده است متقاضیان استخراج چنانچه در احداث نیروگاه‌ جدید سرمایه‌گذاری و مشارکت کنند از نرخ تعرفه ترجیحی و مزایای ویژه در این زمینه برخوردار خواهند شد.

متقاضیان استخراج رمز ارز برای تامین برق خود باید از وزارت صنعت معدن و تجارت مجوز فعالیت بگیرند. این وزارتخانه نیز موظف شده تا مقررات صدور مجوز فعالیت و واردات یا ترانزیت تجهیزات به مناطق آزاد و ویژه تجاری در حوزه استخراج رمزارزها را حداکثر ظرف یک ماه پس از تصویب این قانون تنظیم و ابلاغ کند. در این طرح پیش‌بینی شده مزایای در نظر گرفته شده برای واحدهای تولیدی به این مجوزهای فعالیت نیز تعلق گیرد.

استفاده از زنجیره بلاکچین در تسهیل خدمات مالی و تجاری

در بخش دیگری از این طرح که در دستور کار کمیسیون اقتصادی دولت قرار گرفته است بانک مرکزی موظف شده‌است ظرف ۳ ماه با همکاری وزارتخانه‌های اقتصاد و خارجه سازوکار اجرایی لازم برای راه‌اندازی رمزارزها با پشتوانه هر یک از ارزهای جهان‌روا، به منظور تسهیل صادرات کالا بر مبنای فناوری زنجیره بلوکی فراهم کند.

این مطلب هم بخوانید :   شهروندی مجازی: کسب شهروندی و پاسپورت یک کشور بدون قدم گذاشتن در خاک آن

همچنین در این طرح پیش‌بینی شده است که صادرکنندگان، وارد کنندگان و سرمایه‌گذارن خارجی مجازند از طریق بانک‌ها و صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی ایران جهت انجام تبادلات پولی و تسویه تعهدات بین‌المللی از رمزارزها استفاده کنند.

اوایل سال جاری ادراه پولشویی بانک مرکزی در دستورالعملی تمامی بانک‌ها و صرافی‌ها را از معاملات رمز ارز ها منع کرده بود. حال به نظر می‌رسد در صورت تصویب این مصوبه دولت این دستورالعمل بانک مرکزی کن‌لم یکن تلقی خواهد شد.

همچنین سازمان بورس و اوراق بهادار نیز باید ظرف مدت ۳ ماه معاملات ابزارهای مشتقه مبتنی بر ابزارهای تسویه و عرضه عمومی رمزارزها را در کمیته تخصصی فقهی سازمان مطرح و در صورت تصویب، زیرساخت‌های لازم برای انجام معاملات رمزارزها را فراهم کند. در صورت تصویب این طرح، فناوری زنجیره بلوکی در ایران وارد فاز جدیدی از اجرا در کشور خواهد شد.

استخراج یا Mining در دنیای رمز‌ ارز هایی مانند بیت‌کوین به معنی تولید و تأیید تراکنش ارز رمزنگاری شده از طریق حل مسائل کامپیوتری است.

0/5 (0 Reviews)
لطفا به این مطلب امتیاز دهید !
منبع peivast

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.